MUZYCY


Martyna Kasprzycka pochodzi z tradycyjnej góralskiej rodziny - dziadek ze strony mamy należał do Państwowego Zespołu Artystycznego "Biały Dunajec", który prowadziła Zofia Solarzowa, jej pra pra pra babka to Aniela Pokuscorka z domu Gutt-Mostowo - córka Pawła Gutta-Mostowego z Poronina, zaś ze strony swojego taty Martyna jest prapra wnuczką Wojciecha Tylki Suleji - jednego z pierwszych przewodników i taterników zakopiańskich.
Ukończyła Szkołę Muzyczną I st. w klasie skrzypiec. Jest członkiem różnych zespołów góralskich, w których śpiewa, tańczy a także gra na basach - obecnie należy do Zespołu Regionalnego POLANIORZE, który został założony w roku 1977 i działa przy Związku Podhalan w Kościelisku. Folklor to jej pasja. Jak sama mówi: „poprzez taniec, śpiew, muzykę, gwarę i zwyczaje Skalnego Podhala kształtuje się mój charakter, ubogaca wrażliwość i spełniają się moje marzenia. Folklor jest dla mnie źródłem radości, a także odskocznią od szarej codzienności.” Marzeniem Martyny jest popularyzowanie folkloru Skalnego Podhala na świecie. Jest uczennicą I klasy Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem.

Aleksandra Dziedzina to kolejna z 9 SIYŁ. Jest uczennicą Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Od najmłodszych lat fascynuje ją muzyka i taniec góralski. Pochodzi z tradycyjnej rodziny, która od najmłodszych lat przekazywała jej całą kulturę góralską. Pierwsze kroki stawiała razem ze swoim braciszkiem Paweł Dziedzina pod okiem babci Marysi Porębskiej - wieloletniej dyrektor GOK w Białym Dunajcu. Potem dzielnie pomaszerowała do Zespół Góralski Zornica w Zakopanem - już w wieku 4 lat była prawdziwą gwiazdą MFFZG! 🙂 Obecnie jest członkiem zespołu folklorystycznego w Białym Dunajcu, gdzie pielęgnuje i rozwija swoją pasję. „Nagranie płyty dało mi dużą satysfakcję i radość z tego co do tej pory osiągnęłam. Warto rozwijać swoje talenty a następnie podziwiać efekty pracy , które są wspaniałe.”

Karolina Cachro jest uczennicą Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem. Mieszka w Białym Dunajcu. Jest instruktorem i członkinią zespołu regionalnego w Białym Dunajcu. Muzyka góralska jest jej życiową pasją. Wraz z rodziną kultywuje tradycje regionu, co sprawia jej ogromną radość. Przepięknie śpiewa białym głosem a tata Stanisław jej chętnie wtóruje. Ma wielu fanów i przyjaciół - na fb aż 1307!

Weronika Waliczek jest uczennicą I klasy LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Interesuje się muzyką i folklorem. Jest członkiem zespołu góralskiego w Białym Dunajcu. Muzyka jest dla niej odskocznią od codzienności i sposobem na poznawanie i rozumienie świata. Pozwala jej dostrzec piękno kultury i ubogaca. „Dzięki muzyce mogę się rozwijać, dostrzegać swoje słabości i z nimi walczyć.” – dodaje Weronika.

Jan Michałczak jest już szóstym pokoleniem muzykującym zarówno z linii tylmanowskiej jaki i polaniarskiej - pochodzi z Kościeliska, wsi położonej u podnóża Tatr Zachodnich. Jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Od najmłodszych lat jego pasją była muzyka. Jako małe dziecko słuchał gry ojca oraz innych podhalańskich muzykantów. Po kilkuletniej fascynacji muzyką bluesową i rockową, powrócił do tradycyjnej muzyki ludowej. Jak sam przyznaje: „Grając podhalańskie nuty staram się czerpać jak najwięcej ze starych, niedoścignionych wzorców, jak mój pra pra pra dziadek Bartłomiej Obrochta czy Bronisława Konieczna „Dziadońka”. Nagranie płyty było dla niego wielkim przeżyciem.

Paweł Majerczyk od najmłodszych lat był zafascynowany muzyką ludową. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem w klasie skrzypiec Cezarego Wagnera. Od 9 roku życia Krzysztof Trebunia-Tutka uczył go grać muzykę ludową - góralską w TCKiS "Jutrzenka" w Zakopanem. Zamiłowanie Pawła do muzyki ludowej wynika z rodzinnej tradycji. Mama Pawła - Irena jest organistką w parafii Miłosierdzia Bożego w Zakopanem - Cyrhli, zaś starszy brat Wojciech jest muzykantem i od dziecka z cierpliwością udzielał cennych wskazówek Pawłowi. Grę na dudach za to przekazał mu Sławek Zięba-Drzymalski - jeden z pierwszych uczniów nieżyjącego muzykanta i budowniczego dud Tomasza Skupnia - przywrócenie dud do podhalańskiej tradycji, ich budowy i praktyki gry jest największym jego osiągnięciem. Obecnie Paweł kontynuuje naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im Fryderyka Chopina w Krakowie.
Paweł Majerczyk jest wielokrotnym laureatem Festiwalu Folkloru Polskiego "Sabałowe bajania", Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia, Konkursu "Przednówek w Polanach" w Kościelisku, Przeglądu Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy, Małopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Limanowej (wyróżnienie). Płytę nagraną z zespołem 9 SIYŁ Paweł dedykuje przyszłym pokoleniom górali, jak i społeczności całej Polski, aby zachować i uwiecznić niezwykle bogatą muzykę ludową.

Paweł Dziedzina uczęszczał do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej, gdzie ukończył I st. Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec. Obecnie jest uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Paweł Dziedzina pochodzi z rodziny o tradycyjnych korzeniach. Muzyki góralskiej początkowo uczył go tata, później Andrzej Polak, u którego poznał podstawy muzyki podhalańskiej. Był członkiem wielu zespołów regionalnych m.in. "Zornica" i "Biołodunajcanie". Jego pasją jest muzyka, stara się poświęcać jej jak najwięcej czasu.

Jan Jakubiec-Kubosek pochodzi z Cichego, wsi o bardzo bogatych i żywych tradycjach góralskich. W jego domu wszyscy zajmują się kulturą Podhala. Rodzice i siostra prowadzą zespoły regionalne, on zaś od dziecka tańczy, śpiewa i gra w cichowiańskim zespole” Krzesany”. Od szóstego roku życia tata uczył go grać na skrzypcach i basach. Jan Jakubiec-Kubosek obecnie jest uczniem Technikum Budowlanego w Zakopanem i uczniem szkoły muzycznej w klasie akordeonu. W przyszłości chciałby zajmować się zarówno budownictwem, jak i muzyką. Fascynuje go muzyka ludowa z Podhala i z całego łuku Karpat a także ludzie, którzy taką muzykę tworzą i wykonują.

Łukasz Kostecki nomłodsy zespolon. Pochodzi z rodziny o szerokich tradycjach ludowych - jest prawnukiem słynnego białodunajeckiego basisty Franciszka Czernika - Kubanki. Od najmłodszych lat zamiłowany jest w muzyce, śpiewie i tańcu góralskim. Aktywnie angażuje się w działalność artystyczną zespołu "Biołodunajcanie", w którym nie tylko gra na skrzypcach, basach i akordeonie, ale także śpiewa i tańczy. Nagranie płyty jeszcze bardziej zachęciło Łukasza do podtrzymywania tradycji muzycznych Podhala i rozbudziło jego muzyczne pasje.

Ponadto współpracują z nami i pomagają nam...

Adela Mędoń jest absolwentką Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w klasie wiolonczeli oraz Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Obecnie studiuje medycynę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Adela pochodzi z tradycyjnej góralskiej rodziny. Od najmłodszych lat interesuje się śpiewem i muzyką. Ponadto jej pasją jest chodzenie po górach i czytanie książek.

Elżbieta Porębska-Mędoń jest z urodzenia Białodunajczanką. Pochodzi ze słynnego góralskiego rodu Guttów-Mostowych. Od najmłodszych lat tańczy i śpiewa w zespołach regionalnych m.in. „Biołodunajcanie, „Skalni” i „Śwarni” a jako pierwsza kobieta na Podhalu zaczęła grać na dudach podhalańskich (kozie) ucząc się u wybitnego dudziarza i budowniczego dud Tomasza Skupnia. Przez lata była konferansjerem festiwali i imprez folklorystycznych m.in. MFFZG w Zakopanem, FKiŚL w Kazimierzu, TKB w Żywcu, ŚDG w Nowym Sączu, Jarmark Podhalański w Nowym Targu. Brała udział m.in. w projekcie "Korzenie" z zespołem Hurda i z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Błaszczyka a także nowotarskiego zespołu hip-hopowego „ParExcellence” „Każdy z nas”. Pracowała w Biurze Promocji Zakopanego, w Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem jako instruktor tańca i śpiewu, była też dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu. Jest przedsiębiorcą - z sukcesem prowadzi rodzinny pensjonat „Moje Tatry” w Białym Dunajcu. Jej pasją jest kultura Podhala, lubi podróżować i chodzić po Tatrach. Kocha ludzi i bardzo ceni utalentowaną oraz ambitną młodzież. Aby promować młode talenty zdecydowała się zostać producentem i opiekunem artystycznym owego wydania płyt zespołu 9 SIYŁ z tradycyjną muzyką podhalańską, wykonaną na najwyższym poziomie.

Stanisław Michałczak mieszka w Kościelisku, pochodzi z Tylmanowej z rodziny muzykującej od pokoleń. Dziadek i ojciec byli organistami w miejscowym kościele i świetnymi skrzypkami ludowymi, pradziadek, muzykant, jako samouk budował instrumenty-skrzypce i basy. Jego przygoda z góralską muzyką rozpoczęła się w Zakopanem, w szkolnym zespole "Budorze" przy Technikum Budowlanym. Wieloletni członek Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy w Zakopanem.Jest multiinstrumentalistą a zarazem koneserem muzyki karpackiej oraz jurorem wielu konkursów i festiwali kapel i śpiewaków ludowych m.in. na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu. Podczas mszy świętej celebrowanej przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku w Zakopanem dyrygował 200-stu osobową kapelą góralską. Szczególne znaczenie dla promocji kultury i popularyzacji muzyki góralskiej miała jego współpraca artystyczna z Janem Karpielem Bułecką i wybitnymi twórcami spoza kręgu muzyki ludowej, m. in. ze Zbigniewem Preisnerem, prof. Mieczysławem Nowakowskim (prawykonanie "Harnasi" K. Szymanowskiego z udziałem zespołu góralskiego), z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyr. Mirosława Błaszczyka z programem "Korzenie" czy też współpraca z kwartetem jazzowym Zbigniewa Namysłowskiego (koncert w ramach XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree zaowocował jazzowąpłytą roku '95 i nagrodą "Fryderyk 95"). Stanisław Michałczak był konsultantem i występował w spektaklu K. Kurpińskiego „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Janusza Józefowicza w Teatrze Wielkim w Warszawie. Ponadto brał udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą Od lat propaguje muzykę góralską przede wszystkim poprzez udział w projektach popularyzujących Podhale (koncerty, audycje radiowe i telewizyjne oraz nagrania płyt i filmów np. „Janosik. Prawdziwa historia” w reż. A. Holland) ale także kontynuując rodzinną tradycję muzykowania i przekazując ją swoim dzieciom -   jedna z "9 Siył" syn Jasiek to znakomicie zapowiadający się prymista i muzyk multiinstrumentalista. Stanisław razem z kapelą "Zokopiany", której był współtwórcą i wieloletnim członkiem, reprezentował Polskę podczas XVI Festiwalu Folkowego Europejskiej Unii Radiowej w Lugano-Szwajcaria (1993) i w Zakopanem (1995) a także na Światowej Wystawie EXPO’92 w hiszpańskiej Sewilli. Radiowe Centrum Kultury Ludowej działające przy PRII oraz inne instytucje zarejestrowały jego muzykę z kapelą "Zokopiany", prezentując materiał w audycjach, na płytach i kasetach, który jest wzorcem wykonawczym dla pokolenia młodych muzyków (płyty „Baciar jo se baciar”, "Po wierchach i groniach”, „Nuty spod hól” i „Ginie śniyzek po holak”). Stanisław Michałczak jest współzałożycielem i współwłaścicielem Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj” w Zakopanem.

Na płycie „Przy Betlejemskik Horak” gra na instrumentach pasterskich- piszczałkach i trombitcie oraz jest konsultantem muzycznym.

Gościnnie na płycie występują: Adela Mędoń, Elżbieta Porębska-Mędoń i Stanisław Michałczak.

Materiał do płyty został zebrany i opracowany przez Marię Porębską i Jana Gutta – Mostowego.